logo StrefaPlastyka

Palety drewniane

Malarstwo to pasja rozwijana zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Zamiłowanie do sztuki to podstawa pięknych prac, ale nie wszystko, co niezbędne, aby powstał trwały obraz. Atrybutami każdego pasjonata malarstwa są pędzle, sztalugi, farby i podobrazia. Jednak to nie wystarczy, aby móc swobodnie operować kolorami, które pozwalają urzeczywistnić swoją wizję. Paleta do mieszania farb to nieoceniony element wyposażenia pracowni plastyka, który w łatwy i szybki sposób pozwala na swobodne mieszanie, rozcieńczanie i łączenie farb. W naszym sklepie dostępne są wysokiej jakości drewniane palety malarskie o różnych wymiarach i grubościach. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą!

​ Kiedy powstały palety malarskie? Poznaj ich historię

Czy wiesz, że w starożytnym Egipcie funkcję palety malarskiej pełniły duże muszle, w których również rozcieńczano farby? W XV wieku najczęściej miały prostokątny kształt i specjalny uchwyt – rzadko stosowano otwory na kciuk. Drewniana paleta do farb w naturalnym kolorze stała się popularna dopiero w wieku XVII. Z czasem wykorzystywano warianty owalne o dużych rozmiarach. Wynalazkiem XIX wieku były natomiast te, które posiadały spiczasty wybieg sięgający malarzowi aż do pleców.

Propozycje dla amatorów i profesjonalistów

Drewniana paleta do malowania farbami to akcesorium, które zazwyczaj znajduje się w pracowni każdego malarza – zarówno amatora, jak i profesjonalisty. Przedmiot ten umożliwia mieszanie, testowanie i tworzenie własnych kompozycji kolorystycznych, które następnie można swobodnie przenieść na płótno. Na rynku dostępne są palety drewniane i plastikowe, jednak to właśnie te wykonane z naturalnego surowca cieszą się największą popularnością i powinny zainteresować malarzy pracujących na farbach akrylowych i specjalizujących się w malarstwie olejnym. Warto wiedzieć, że wysokiej jakości drewno nadaje się do pracy z nawet bardzo gęstymi farbami.

​ Która paleta jest lżejsza? Drewniana czy plastikowa?

Wielu miłośników prac plastycznych przy wyborze palety malarskiej z drewna lub plastiku zwraca szczególną uwagę na materiał wykonania. To bowiem tworzywo wpływa na wagę i poręczność przedmiotu. Główna zasada mówi, że palety trzymane w dłoni, nie mogą nadwyrężać ręki. W naszej ofercie dostępne są zarówno warianty z wycięciem na palec, jak i bez. Te z otworem polecane są artystom, którzy podczas malowania lubią stale mieć paletę przy sobie. Natomiast tym plastykom, którzy trzymają farby na blacie, otwór może przeszkadzać, dlatego w naszym asortymencie znajdują się także modele pozbawione wycięcia. Dzięki temu każdy znajdzie dokładnie to, czego potrzebuje!

​ Jak nakładać kolory na paletę?

Kolory na palecie do mieszania farb wykonanej z drewna rozmieszcza się według określonego porządku lub zupełnie swobodnie, w zależności od indywidualnych preferencji malarza. Najczęściej stosuje się zasadę, zgodnie z którą biel umieszcza się w części środkowej, tuż przy jej krawędzi. Następnie na prawo od niej nakłada się farby charakteryzujące się ciepłymi barwami. Zaliczamy do nich m.in. żółcie, czerwienie i brązy. Z lewej strony nakłada się chłodne barwy jak zielenie, błękity i czernie. Ciekawostką jest to, że farby olejne, akrylowe i tzw. tempery można nakładać na płótno bezpośrednio lub po ich zmieszaniu i uzyskaniu oczekiwanego koloru. Na drewnianej palecie malarskiej kolory miesza się za pomocą pędzla lub specjalnej szpachelki. Do rozcieńczania farb wodnych, w celu otrzymania oczekiwanej intensywności pigmentu, używa się wody. W tym celu wystarczy rozmieszać farbę z wodą w odpowiedniej proporcji.

Wyposażenie pracowni malarskiej – akcesoria na miarę potrzeb

W naszym sklepie dostępne są drewniane palety do mieszania farb w wielu wariantach. Różne rozmiary pozwalają wybrać produkt, który znacznie ułatwi pracę i uczyni ją jeszcze przyjemniejszą. Zachęcamy do składania zamówień, które staramy się realizować jak najszybciej. Produkty dostępne w naszym szerokim asortymencie umożliwią kompleksowe wyposażenie każdej pracowni malarskiej.

Zapraszamy do zakupu drewnianej palety malarskiej!

Scroll to Top