logo StrefaPlastyka

Zestawy pędzli

Każdemu, kto lubi malować farbami akrylowymi, olejnymi czy akwarelami, przydadzą się pędzle. Dlaczego? Ponieważ to jedno z najbardziej podstawowych narzędzi w pracowni artysty, niezależnie od jego doświadczenia oraz wieku. Dzięki pędzlom możesz nałożyć farbę na malowaną powierzchnię, nadać jej odpowiedni wygląd, fakturę i wypełnienie. Warto wiedzieć, które zestawy pędzli malarskich stosować przy danej technice oraz jaki rodzaj włosia wybrać. Dowiedz się więcej, czytając dalej.

Dobry zestaw pędzli do malowania farbami

Wybór pędzli o różnych kształtach, rozmiarach i przeznaczeniach jest ogromny: owalne, płaskie, gąbkowe, syntetyczne, naturalne. Znalezienie dobrego zestawu pędzli do malowania farbami może być czasem trudne. Który wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Zacznijmy od tego, że pędzel malarski składa się z trzech, podstawowych elementów: trzonka, skuwki i włosia. W zależności od stosowanych farb oraz potrzeb, mamy do wyboru zestawy pędzli z naturalnego lub syntetycznego włosia.

Kolejna sprawa to technika malarska. Zestaw pędzli do malowania farbami olejnymi może różnić się od zestawu do farb akrylowych. Wybierając odpowiedni, należy zwrócić uwagę na przeznaczenie zawartych w nim pędzli.

Lepiej wybrać zestaw pędzli z naturalnego czy syntetycznego włosia?

To zależy od stylu malowania i efektów, jakie chcemy uzyskać. Syntetyki tworzone są zazwyczaj z włosia nylonowego, gąbek czy gum. Naturalne pędzle pochodzą między innymi z włosia końskiego, koziego, wiewiórki, borsuka, kuny lub szczeciny. Różnią się od siebie grubością, trwałością, a nawet sprężystością włosa.

Pędzle z naturalnego włosia

Pędzle z naturalnego włosia charakteryzują się wysoką chłonnością wody, są miękkie, sprężyste oraz trwałe. W zależności od gatunku zwierzęcia, od którego pochodzą, mają różne właściwości. Stosuje się je zarówno w malarstwie akrylowym, jak i olejnym. Sięgają po nie także zwolennicy akwareli.

Zestaw pędzli syntetycznych

Idealnym narzędziem do malowania wodorozcieńczalnymi farbami, będzie zestaw pędzli syntetycznych. Dlaczego? Ponieważ nie chłoną one dużej ilości wody. Ponadto posiadają ostre końcówki, które pomagają uzyskać pożądany efekt wykończeniowy.

Zestaw pędzli do farb akrylowych i olejnych

W naszym sklepie oferujemy różne kształty, rodzaje i długości pędzli. Kupisz u nas zarówno pędzle płaskie, pędzle owalne, jak i zestaw dedykowany farbom akrylowym oraz olejnym. Znajdziesz także propozycje mieszanych kompletów – idealnych dla osób początkujących.
Warto pamiętać, że poszczególne pędzle mogą być używane przy różnych technikach malarskich. Na przykład szczecinowe, pozyskiwane z włosów świń, polecane są do malarstwa olejnego, a jednak świetnie sprawdzą się także przy akrylach.

Zestaw pędzli do farb akrylowych

Do farb akrylowych poleca się miękkie, sprężyste włosie. Dobrą propozycją są zestawy pędzli syntetycznych, wykonanych z nylonu. Te z naturalnego włosia także znajdują swoich zwolenników. Należą do nich, chociażby szczeciniaki, których sztywniejszy włos i nieregularny kształt pozwalają uzyskać ciekawą fakturę. Warto wypróbować oba rodzaje i przekonać się, który odpowiada Twoim wymaganiom oraz potrzebom.

Zestaw pędzli do farb olejnych

Jeśli chodzi o zestaw pędzli do farb olejnych, zawarte w nim pędzle powinny być wytrzymałe i odporne na czyszczenie. Bardzo dobrym rozwiązaniem będą wspomniane wcześniej szczeciniaki, czyli pędzle z naturalnym, świńskim włosiem.

Pędzle dla artystów i ich kształty

Główka pędzla może posiadać różne kształty. Dzięki temu pozwala uzyskać konkretne rodzaje plam na malowanej powierzchni. Najbardziej popularne pędzle to:

  • pędzle owalne, zestaw takich pędzli wykorzystasz do szczegółów oraz wypełnień;
  • pędzle płaskie są bardzo uniwersalne i pozwalają na rysowanie, retuszowanie czy tworzenie pogrubień;
  • konturowe – cienkie i precyzyjne wykonywane z różnego rodzaju włosia;
  • skośne – wykorzystywane do farb akrylowych i olejnych podczas rysowania oraz tworzenia tła;
  • pędzel Bright, który rozpoznasz po płaskiej skuwce czy wewnętrznie zakrzywionej krawędzi końcówki. Sprawdzi się do tworzenia grubych kresek i pracy nad szczegółami;
  • wachlarzowe – pomogą stworzyć efekt cętkowania i nadać odpowiednią fakturę;
  • pędzle gąbkowe – Idealne do decoupage.

Rodzajów i kształtów pędzli jest zdecydowanie więcej, jednak zazwyczaj nie ma potrzeby kompletowania wszystkich od razu.

Zestaw pędzli malarskich wysokiej jakości

W naszym sklepie znajdziesz bogaty wybór zestawów pędzli malarskich do farb akrylowych i olejnych. Wyjątkowo korzystna oferta cenowa oraz wysoka jakość produktów sprawiają, że po nasze zestawy sięgają zarówno osoby początkujące, jak i profesjonaliści. Dbamy o to, by nasze pędzle spełniały oczekiwania artystów i amatorów, służyły im długo i niezawodnie.
Sprawdź już teraz zestawy pędzli do farb olejnych i akrylowych.
Możesz zamówić interesujące Cię zestawy pędzli do malowania farbami za pomocą kilku kliknięć. Ponadto, jeśli chcesz skompletować cały malarski niezbędnik – zapraszamy do zakładek dotyczących farb, palet plastikowych czy mediów malarskich.

Scroll to Top